Meglehetsen remnytelen vllalkozs bemutatni a fajta kialakulsnak trtnett. Mint ltalban a legtbb srgi fajtt, az angol masztiff eredett is homly fedi. Ktsgtelen, hogy kialakulsban a molosszusok, valamint a klnbz nagytest kutyk jtszhattak szerepet, de nehezen kvethet visszafel az az t, amely az angol masztiff sei nyomban vgl is Angliba, annyi ms kutyafajta vgleges megformlsnak hazjba vezet. Az t felttelezhet llomsaiknt taln Tibet, az kori Grgorszg s Rma jhet szmtsba. Az kori hdtk vezrei – Nagy Sndor, Julius Caesar – csodltk ezeknek a kutyknak a btorsgt, s elsegtettk elterjesztsket, akrcsak a fnciai kereskedk, akik viszont csupn eladni val rucikket lttak benne.
Valamikor rges-rgen, mg a fajtatiszta kutyk kialaktsa eltt, csaknem minden nagy termet ebet masztiffnak neveztek. A grgk s a perzsk hadi clokra alkalmaztk ezeket a hatalmas ebeket, amelyek felhasznlsval az Eurpban s zsiban igen elterjedt risi s izmos kutykat kitenysztettk. Ksbb a masztiffokat nyjak rzsrez, ragadozk vadszatra alkalmaztk.
Az kori Rmban a masztiffok nemcsak a katonk mellett, de az arnkban is megtallhatk voltak. Medvkkel, oroszlnokkal, st gladitorokkal val viadalaik rendkvli kzkedveltsgnek rvendtek. A masztiffok gyessge, tmadkedve valsgos legendv vlt. A rmaiak annyira szmtottak kutyik bersgre, vrosrz tevkenysgre, hogy amikor a gall harcosok benyomultak a Capitoliumba, csaldottsgukban ksbb keresztre fesztettk azokat az egyedeket, melyek nem bizonyultak elg harciasnak.
Kzpkori emlkek
A kzpkorban a hadi kutyk szerepe megsznt, az ebek azonban kpesek voltak jabb feladatokhoz is felnni; – a klnbz hatalmas ptmnyek rzi lettek. Az emberek nappal megktttk, jjel viszont szabadon engedtk a kutykat, hogy azok megvdjk a behatolktl a jszgot s a hzat. Az risi fldbirtokok felett rendelkez nemesek annyira fltettk vadllomnyukat, hogy sajt brliket is gyanstottk egy-egy vad elejtsvel. Emiatt a kzember hossz idn keresztl csak akkor tarthatott nagy test ebet, ha a kutya mells vgtagjainak hrom ujjt levgta. Kizrlag azok a kutyk kerltk el ezt a knzst, amelyeket elg kicsinek tartottak ahhoz, hogy ne jelentsenek veszlyt a vadllomnyra.
A 15. szzadban kln tpust formltak ki a bikk elleni kzdelemre. Felteheten a masztiffok s egyb nagy termet ebek keresztezsbl alaktottk ki az erre a clra alkalmas kutykat. Ezek az ebek elreharapsos fogazattal rendelkeztek, amely lehetv tette szmukra, hogy knnyedn beleakaszkodjanak a bikba, s lgzsi gondok nlkl tartsk fogva az llatot. Az egszsges lelklet emberek sokig hiba prbltk a bikahecceket megakadlyozni, ksbb azonban betiltottk ezt az rtelmetlen kzdelmet.
A kihals kszbn
1908-ban az angol Kennel Klub mindssze harminct pldnyt jegyzett be a msztiffbl. Ezutn a fajta tenysztse nmikppen megersdtt, nhny egyed tkerlt Amerikba. A hbork utn Angliban mindsszesen hsz egyed maradt letben, s ezek is tl regek, illetve alkalmatlanok voltak a tovbbtenysztsre. Nem volt ms lehetsg; a hajdan Amerikba kerlt masztiffok nhny egyedt viszszavsroltk, s ezzel alapoztk meg a fajta tenysztst, illetleg akadlyoztk meg a kihalst. Az angol masztiff azonban azta is az egyik legritkbb fajta, s sajnlatos mdon nem tl sok egyede l szerte a vilgon.
Ma csupn ngy olyan fajta ltezik, amelyik jogosan viseli a masztiff nevet. Ezek: az angol, a tibeti, a npolyi s a bullmasztiff. Sokan a japn tost is masztiffokhoz soroljk, mivel megjelensben igazi masztiff tpus.
Az angol masztiff mr a kzpkori Angliban is rendkvl kzkedvelt volt. Sokoldalsgra jellemz, hogy harcban s vadszatban egyarnt megllta a helyt. Akkortjt inkbb a gazdag nemesek tartottk ezt a fajtt, a szegnyebb emberek szvesebben rszestettk elnyben a kisebb termet mozgkony ebeket. Az angol masztiffot (hazjban egyszeren csak masztiffnak nevezik) egszen a 19. szzad kzepig gladitor- s hadikutyaknt alkalmaztk, de mint a vadszok segtje, s a hz rzje is npszersgnek rvendett. A ksbbiek sorn vesztett a kzkedveltsgbl, tovbbra is megrizte azonban fajtajellegt.
Fajtajelleg
Az angol masztiff rendszerint egszsges fajta. Sajnos, mint a legtbb nagy termet eb, ez is hajlamos a cspzleti diszplzira, ezrt a tenysztsbevtel eltt ajnlatos rntgenfelvtelt kszttetni. Miutn azonban haznkban kevs pldny van a fajtbl, a tenysztsbe vonhat egyedek szma meglehetsen korltozott, gy a cspzleti diszplzia meglte sajnos nem az egyik leglnyegesebb szempont a tenysztsnl. Pedig a genetikailag rklt betegsg problmss teszi a fedezs megvalstst, mivel a szuka – a beteg htuls vgtagjai miatt – nehezen viseli el a kan nem jelentktelen slyt; illetve a kannl jelenlv cspzleti ficam is fokozza a przs gondjt. Emiatt a tenysztk – a nagy nehzsgek rn vghezvihet „aktus" helyett – az egyszerbb mestersges megtermkenytst alkalmazzk.
A friss vrvonalak hinya is korltozza a fajta egyedszmnak gyarapodst, arrl mr nem is beszlve, hogy a hatalmas testtmege miatt viszonylag kevesen foglakoznak a fajta tenysztsvel. A megszllott tenysztk mr annak is rlnek, hogy valamelyik tenyszetben idnknt egy-egy alom napvilgot lt. Az angol masztiffnl elvtve szemhjgondok is jelentkezhetnek, ami lland napi kezelst ignyel.
A klykknek alapos szocializldsra van szksgk, mr fiatal korban meg kell ismertetni ket klnbz helyzetekkel s emberekkel. A szukk rendszerint j anyk, az ells tbbnyire gondmentesen zajlik le. A kiskutyk gyorsan fejldnek s igen letersek. Az tlagos alomszm 8-12 klykbl ll.
Az angol masztiff a legnagyobb kutyk egyike, a testtmege akr a 90-100 kg-ot is elrheti. Tiszteletet parancsol, jellegzetes megjelens eb. A fajta legkivlbb pldnyainl az elnys kllem figyelemremlt fizikai vonsokkal prosul. Tekintlyes nagysg fejjel, hatalmas, erteljes izmos nyakkal, szles s mly mellkassal, tmr izmos trzszsel, hossz, ers csontozat vgtagokkal rendelkezik. Hta s gyka szles, izmos. Fle kicsi, nyugalmi llapotban a fejhez simulva lelg. Orrtkre fekete. Az arcorri rszen fekete maszkot visel. Szeme sttbarna. A szemhjak nha lazk, enyhn kifordulk. A metszfogak ttreharapnak, az enyhe elreharaps nem kifogsolhat, de hiba, ha az als metszfogak zrt szj mellett lthatk. Farka csnkig r, lelg, figyel helyzetben felfel grbl. Mancsa nagy, kerekded, ers ujjakkal s talpprnkkal. Karmai feketk. Szrzete rvid, sima, sr, szne fak rtes vagy cskos.
A kan marmagassga legalbb 76 cm, a szuk 66 cm. A standard nem adja meg a marmagassg fels hatrt, ezrt a tenysztk sztnsen trekednek a minl nagyobb kutyk tenysztsbe lltsra. Ez nem biztos, hogy kvetend, mert a marmagassg tlzott nvelsvel prhuzamosan nehezebb vlik a fajta mozgsa.
Elssorban kertben tarthat. Gyorsan megszokja a helyt, minden krlmnyhez knnyen alkalmazkodik. Nem tlzottan ugats, ha nincs oka r, akkor hetekig nem hallatja hangjt, gy nem zavarja a lakkrnyezett. Testi adottsgai, hihetetlen ereje, kiegyenslyozott idegrendszere miatt korunk egyik tkletes hzrz kutyja. Br brzata kiss mogorva, napjaink angol masztiffja mgis rendkvl ragaszkod, nyugodt, higgadt, kedves, jszv ris.
Propszt Enik