| Kutyaismeretek alapfokon

1.Milyen kutyt vlasszunk?
Fontos,hogy a kutya kivlasztsnl szem eltt tartsuk letvitelnket,rdekldsnket,jelenlegi s vrhat krlmnyeinket.Megfontoland,hogy a kiskortl otthon nevelt kutyus sok trelmet ignyel,viszont a felnttkorban vsrolt kutya rejtett viselkedsi problmkat hozhat magval.Nem mindegy az se, hogy mekkorra n meg az eb,milyen nem,s mekkora a mozgsignye.
2.Honnan vegynk?
Neves tenysztktl,bartoktl,szomszdoktl vagy llatmenhelyrl egyarnt lehet,rdemes kutyt szerezni.A kimondottan zleti clbl tenyszt cgek sokszor kevsb megbzhatak,mint a bejegyzett egyesletekhez tartozk
- A j llatmenhelyen ragaszkodnak a majdani gazdi megismershez.
- Ne vegynk kis kutyt llatkereskedsben
(rdekes:Ha kis kutyt vesznk,nzzk meg az anyjt,hogy fogalmat kapjunk a klyk vrhat vrmrskletrl.
3.Kan vagy szuka?
Vessk ssze a hm(kan) s a nstny(szuka),valamint a herlt elnyeit s htrnyait.A nstny s a herlt knnyen tanithat,a hmek nfejbbek.A hmek rendszerint nagyobbra nnek ,s rendelkeznek a tipikus hm vonsaival,azaz dominancira hajlamosak,s ragaszkodnak territriumukhoz.
4.Fajtajellemzk
Ha fajtatiszta kutyt vlasztunk,elre tudjuk mekkora lesz,milyen s mennyi polst,tpllkot s testmozgst ignyel.Mg a vrhat lettartalmt is tudni lehet.A klnbz fajtk viselkedse eltr,s egyes fajtk knnyebben nevelhetk msoknl.Legjobb a fajtt ignyeink,vrmrskletnk s letstlusunk szerint kivlasztani.
5.Dominns ebek
Igaz ugyan,hogy minden fajtnak megvannak a maga jellegzetessgei (10.o.),de azrt minden kutyaegynisg.Nmelyik termszettl fogva dominns szemlyisg,msok meghunyszkodk.Mindkt tpus nevelhet,de a dominns gyakran megtagadja az engedelmessget.Minnl dominnsabb az eb,annl hatrozottabb kzre van szksge.
6.Meghunyszkodk
A flnk,meghunyszkod kutyra nem szabad tl ernyesen rparancsolni nevels jzben.Az ilyen kutya lekushadssal vagy hanyat fekvssel reaglhat a nem elg megfontoltan s finoman kiadott parancsra.
7.A falkavezr
Az embernek minden szituciban a "fkutya" szerept kell jtszania,ha a kutyval bnik.Nem sok kutya akar falkavezr lenni.A tbsg jobban rzi magt,ha tudja,ms parancsol.A koraiengedelmessgi gyakorlatok megerstik ezt a termszetes kutyaviselkedst,s hozzszokik a kutyus,hogy engedelmeskedni kell az embernek.
Propszt Enik

| |