Szoktats

1.A kezdet kezdetn
A kutya letben dnt a szlets utni hrom hnap.Ekkor ismeri meg nmagt ,testvreit s a krltte lv vilgot.Felfedezi a mkt s a veszlyt.Minl tbb lehetsget kap a vizsgldsra,annl fejlettebb vllik az agya. Az lnk s engedelmes kutyus knnyebben tanul.
2.Emberek kztt
gyeljnk r,hogy a kutyus annyi emberrel tallkozzon kiskorban,ahnnyal csak lehet.Krjk meg az ismersket,hogy dvzlskor trdeljenek le hozz.gy kevesebb baj lesz a felugrlssal.Clszer elkerlni a szemkontaktust is,mert ezt a kutya kihvsnak rzi.A higgadt viselkedst jutalmazzukinnyencfalattal.
3.A kutyus s ms llatok
Minl elbb hozzuk ssze a kutyust olyan fajokkal,amelyekkel ksbb tallkozhat.Legjobb,ha erre az els hrom hnapban kerl sor.Ezutn egyre nagyobb gondot okoz a termszetes ragadozsztn,illetve az ismeretlentl val flelem lekzdse.Legynk mindig rsen az els tallkozskor.
4.Kutyazsr
Az llatorvos,illetve a helyi kikpzklubb hozzjrulsval rendelkeznk tetente felgyelt kutyustallkozkat az ilyen informlis sszejvetelek sorn a kicsik hamar megtanuljk,hogyan viselkedjenek idegenek s ms kutyk jelenltben.
5.Kzs mka
Mindennap sznjunk idt olyan benti foglalkozsra,mely serkentleg hat a kiskutya fizikai s szellemi tevkenysgre.A kzs jtk nem csak szrakoztat,hanem ersiti a kutya-gazda kapcsolatot is s megszilrdtja az alapvet engedelmesget a kutyusba.Ha a kicsi vgre hajt egy parancsot,nyimban jutalmazzuk meg cirogatssal vagy kedvesked szavakkal.
6.Rossz szoksok megelzse
Csak j viselkedst szabad megersiteni.A kiskutya nagyon aranyos ugyan,amikor telt koldul vagy amikor bgdsve igyekszik igyekszik magra vonni a gazdi figyelmt,de felnttkorban ez a magatarts elfogathatatlan.lljunk ht ellen a kisrtsnek,s ne btortsuk az effel viselkedst.
7.Flelmek,fbik
gyeljnk r,hogy minl ritkbban kerljn a kiskutya rmiszt helyzetbe.A kiskorban tlt ilyedelem tarts fbiv alakulhat,ha nem tesznk ellene idejben.
Propszt Enik
 |